Często podczas rozmów z klientami słyszmy „nie lubię siebie, nic mi w życiu nie wychodzi”. Problem ten najczęściej ujawnia się podczas pierwszej sesji lub po kilku spotkaniach. Dotyczy on różnych aspektów nas samych od wyglądu po cechy osobowości. Większość z klientów ma świadomość, że brak akceptacji siebie, w perspektywie długoterminowej, może nieść za sobą szkodliwe konsekwencje. 

Warto pamiętać o tym, że większość ludzi ocenia siebie przez pryzmat własnych emocji, obrazów i lęków. Zdarza się tak, że oceniają oni siebie o wiele gorzej niż otoczenie. Praktyka pokazuje, że ludzie bardzo dużo potrafią mówić o swoich niedoskonałości, podczas, gdy dostrzeżenie swoich zasobów, mocnych stron, umiejętności, znalezienie sympatii dla siebie sprawia im niezwykłą trudność.

W takich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc specjalisty, by wspólnie przyjrzeć się owym problemom oraz uświadomić sobie mechanizm naszego funkcjonowania. Pomoże nam to w odzyskaniu wewnętrznej równowagi i samoakceptacji. 

A kiedy już zrozumiemy i polubimy samego siebie łatwiej nam będzie odczuwać zadowolenie z życia, nawiązywać głębokie relacje z innymi ludźmi oraz mierzyć się z problemami dnia codziennego.